Acte Necesare Școala de Șoferi

Atunci când discutăm despre acte necesare școala de șoferi, acestea se împart (în principiu) în două categorii: cele de care vei avea nevoie pentru a te înscrie la școala de șoferi și cele de care vei avea nevoie pentru susținerea examenului.  Pentru ca ție să îți fie ușor atât înainte, cât și după finalizarea orelor, vom discuta în cele ce urmează despre documente necesare școala de șoferi. Astfel, la finalul articolului de azi vei cunoaște:

• Care este valabilitatea documentelor necesare pentru școala auto;
  • De unde poți obține documentele pentru înscrierea la școala de șoferi;
  • Ce poți face dacă ai pierdut unul din actele necesare pentru obținerea permisului;

Acte necesare școala de șoferi

După cum spuneam, există un set de documente școala de șoferi de care vei avea nevoie la înscriere, și un alt set de documente de care vei avea nevoie la susținerea examenelor. Pentru a nu încurca cele două categorii, ți le vom prezenta pe fiecare în parte:

Acte necesare pentru înscrierea la școala de șoferi:

În principiu, dosarul de înscriere la școala de șoferi este relativ stufos. Vestea bună însă, este că reprezentanții școlii de șoferi BUZZ te vor asista pe tot parcursul procesului de întocmire a dosarului de înscriere. Acestea fiind spuse, iată ce acte sunt necesare pentru școala de șoferi și cum poți intra în posesia acestora:

• Copie de buletin – Dacă ai buletinul la tine, vom face împreună copia la sediul nostru (în timp ce savurăm împreună o ceașcă de ceai);
  • Cazier judiciar – Îl poți obține de la orice secție de poliție din România, însă asigură-te că acesta are mențiunea „Examen Auto”;
  • Fișă medicală permis auto – O poți obține de la orice unitate medicală acreditată pentru eliberarea fișelor medicale pentru obținerea permisului, însă noi te vom programa pentru un consult GRATUIT la unul dintre partenerii noștri medicali;
  • Aviz Psihologic – Din nou, orice psiholog cu atestat de liberă practică poate elibera aceste avize, în urma unui consult, însă noi colaborăm cu mai mulți psihologi, pentru a facilita obținerea avizului în mod GRATUIT;

După cum vezi, singurele acte necesare școala de șoferi (pe care ar trebui să le ai atunci când te prezinți la sediul școlii) sunt buletinul și cazierul judiciar. De restul ne vom ocupa împreună.

Acte necesare pentru susținerea examenului auto

După finalizarea orelor de conducere, pentru a te prezenta la poliție în vederea înscrierii pentru susținerea examenului auto, vei avea nevoie de:

• Fișa de școlarizare – Eliberată de școala de șoferi unde ai terminat orele, semnată de directorul școlii, de secretar, de profesorul de legislație și de instructorul auto. Pe spatele acestei fișe trebuie să apară de asemenea avizul unității medicale care ți-a eliberat fișa medicală școala de șoferi.
  • Cerere de examinare – Modelul îl poți găsi AICI, însă cei de la școala de șoferi ar trebui să o elibereze odată cu fișa de școlarizare;
  • Cazier judiciar – Vei atașa cazierul folosit pentru înscrierea la școala, așa că nu trebuie să te duci din nou la Poliție;
  • Taxa permis – Este în valoare de 68 de lei și o poți achita fie la unitățile CEC Bank, fie la ghișeul DRPCIV;
  • Copie buletin

Ce faci dacă ai pierdut dosar școala de șoferi?

Dacă ai pierdut dosarul cu acte necesare școala de șoferi, nu îți face probleme! S-au pierdut acte mai importante și nu s-a sfârșit lumea... Adresează-te școlii de șoferi unde ai făcut orele și solicită-le acestora să îți elibereze un duplicat. Sigur, pregătește-te să pierzi câteva zile pe drumuri, pentru obținerea cazierului judiciar și pentru avizarea fișei de școlarizare de către cabinetul medical care a eliberat fișa medicală.

Așadar, dosarul cu acte necesare școala de șoferi nu este chiar atât de greu de întocmit. În plus, școala de șoferi te va ajuta pe tot parcursul întocmirii acestuia. Așadar, dacă vrei permis, nu mai aștepta și sună-ne pentru a te înscrie. De restul ne vom ocupa împreună.