Școala de Șoferi Categoria B București

Așadar, te-ai hotărât să te înscrii la școala de șoferi categoria B în București. Felicitări! Acesta pas deschide unul dintre cele mai importante drumuri din viața oricărei persoane. Pentru că vrem să fim alături de tine încă de la bun început, îți vom răspunde astăzi la cele mai des întâlnite întrebări școala de șoferi. Printre altele, la finalul acestui material, vei cunoaște:

Ce înseamnă școala de șoferi categoria B din București?

Finalizarea cursurilor pentru școala de șoferi categoria B București îți va permite să susții examenul auto pentru mașini mici. Astfel, conform legii, categoria B este definită drept un ansamblu de maxim 4.250 kg, format dintr-un autovehicul și o remorcă a cărei masă totală să nu depășească 750 kg.

Cât durează școala de șoferi cat B?

Pentru a putea calcula perioada de timp pe care se extind cursurile pentru școala de șoferi categoria B, trebuie să întâi să îți prezentăm structura cursului. Aceasta nu este foarte complicată, dar presupune un minim de ore de teorie și de condus. Așadar, pentru a putea susține examenul, va trebui să treci printr-un curs intensiv format din:

În cazul școlii noastre de șoferi, cele 24 de ore de teorie se pot finaliza în 6 zile de la înscriere, în timp ce partea practică, de condus, este împărțită în 15 ședințe. Acestea din urmă durează aproximativ 4 săptămâni, însă perioada se poate extinde, în funcție de disponibilitatea ta de a participa la ore. De exemplu, dacă programul tău nu este flexibil și poți face ore doar după ora 16:00 (să spunem), trebuie să știi că acest interval orar este cel mai aglomerat, iar perioada de școlarizare se va extinde.

Preturi Școala de șoferi Categoria B în București​

Ce acte îți trebuie pentru a te înscrie la școala auto?

În principiu, pentru a te înscrie la școala de șoferi categoria B vei avea nevoie de:Cu toate acestea, minimul de acte necesare pentru înscrierea la școala de șoferi Buzz constă în buletin în original și cazier judiciar sau o declarație pe propria răspundere că nu apari înscris cu infracțiuni. De restul actelor pentru dosar ne vom ocupa împreună. De asemenea, pentru a te putea înscrie la școala rutieră categoria B ar trebui să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art.24 alin.(6) din O.U.G. 195/2002, cu excepţia situaţiilor prezentate în art.116 alin.(1).

Pot face școala de șoferi la 17 ani?

Într-o oarecare măsură, răspunsul la această întrebare ar putea fi DA. Te poți înscrie la școala de șoferi cat B cu 3 luni înainte de a împlini vârsta de 18 ani, atunci când vei putea susține și examenele pentru permis. Așadar, dacă ai 18 ani fără puțin și vrei să înveți cum se manevrează mașina, te așteptăm la cursuri!

Cât costă școala de șoferi cat. B în București?

Noi îți oferim două pachete pentru școala de șoferi categoria B; și anume:Indiferent, însă, de pachetul pe care îl vei alege, pentru a putea susține examenul, va trebui să achiți o taxă pentru eliberarea permisului auto. Aceasta ajunge la bugetul de stat și acoperă cheltuielile cu documentul care îți va atesta calitatea de șofer sau șoferiță.

Obținerea permisului pentru categoria B este o realizare în viața oricărei persoane, iar școala de șoferi te va pregăti pentru susținerea și promovarea cu brio a examenelor auto. Noi suntem siguri că vei promova din prima ambele probe și că la scurt timp de la înscriere, vom avea bucuria de a te numi partener sau parteneră de trafic.