Școala de Șoferi Cutie Automată București

Dacă ambreiajul este o problemă pentru tine, avem o veste bună: acum poți face școala de șoferi cutie automată în București. În plus, vei susține examenul auto pe aceeași mașină pe care ai făcut orele. Totuși, acest lucru poate avea atât avantaje, cât și dezavantaje. De aceea, îți vom prezenta în cele ce urmează toate aspectele pe care ar trebui să le cunoști înainte de a opta pentru a face școala de șoferi pe cutie automată.

Ce înseamnă școala de șoferi cutie automată?

Dacă în trecut acestea erau o opțiune foarte scumpă, în prezent, din ce în ce mai mulți producători auto integrează cutii de viteze automate sau robotizate fără costuri suplimentare. În aceste condiții, după obținerea permisului de conducere, din ce în ce mai multe persoane optează pentru o mașină automată. Astfel a apărut și necesitatea de a face școala de șoferi cutie automată. Pe scurt, acest lucru înseamnă că tu vei face orele de condus și vei susține examenul practic pe o mașina hidramată.

Ce presupune școala de șoferi automată?

În primul rând, este demn de menționat faptul că școala de șoferi cutie automată eliberează cursantul de stresul de a schimba manual vitezele autoturismului. Din acest punct de vedere, rata de promovabilitate a persoanelor care susțin examenul auto pe cutie automată este de obicei mult mai mare decât cea a celor care conduc o mașină cu cutie manuală la traseu. În al doilea rând, pentru că au făcut școala de șoferi automată, cursanților le va fi mult mai ușor să conducă o astfel de mașină după obținerea permisului. Totuși, trebuie să știți că aceste beneficii vin cu un cost…

Vei putea conduce doar mașini hidramate

Într-adevăr… dacă ați susținut examenul auto pe mașină automată, nu vi se va permite să conduceți o mașină cu cutie manuală. Oricine vă spune contrariul, nu este tocmai sincer. Permisul auto al persoanelor care sunt admise la traseu și care au susținut examenul auto pe cutie automată are inscripționat codul 78 sub mențiuni, în dreptul categoriei B. Așadar, dacă plănuiți ca în viitor să conduceți o mașină manuală, nu optați pentru școala de șoferi pe cutie automată.

Preturi Scoala de Soferi Cutie Automata

Avantajele și dezavantajele unei mașini cu cutie automată

Transmisia automată poate fi extrem de eficientă, însă poate avea și anumite dezavantaje. Iată deci care sunt beneficiile, dar și aspectele pe care trebuie să le ai în vedere înainte de a face școala de șoferi cutie automată:

PRO: Se manevrează mult mai ușor

În timpul condusului, nu va trebui să iei mâinile de pe volan. De asemenea, lipsa ambreiajului îți va permite să te concentrezi mai mult la drum și mai puțin la schimbarea vitezelor autoturismului. Acest lucru se va dovedi extrem de practic în timpul examenului auto.

PRO: Reprezintă soluția viitorului

Specialiștii preconizează că în 15 - 20 de ani, mașinile cu cutie manuală vor intra în istorie. Această teorie este susținută și de dezvoltarea autoturismelor electrice, a căror putere nu este transmisă cu ajutorul unei cutii de viteze, și funcționează astfel fără ambreiaj, cu doar două pedale - frână și accelerație.

PRO: Sunt mai eficinete

Cutia automată schimbă întotdeauna treptele de viteză la turația optimă. Asfel, consumul de combustibil este mai eficient. Totodată, conducătorii unei mașini automate se bucură de mai mult confort, întrucât schimarea vitezelor este aproape insesizabilă.

CON: Mentenanța este mai scumpă

Cutiile automate de viteză sunt mai complexe și, de aceea, mai greu. În plus, eventualele reparații pot fi de asemenea dificile, iardin acest motiv, costurile cu manopera pot fi mai mari decât în cazul cutiilor manuale.

Cât costă școala de șoferi cutie automată?

Suntem de părere că tarifele școlilor auto nu ar trebui să fie nici mici, nici mari, ci ar trebui să fie corecte. Astfel, principalul factor după care ar trebui să te ghidezi atunci când te înscrii la cursuri nu ar trebui să fie prețul, ci mai degrabă rata de promovabilitate a cursanților, profesionalismul echipei etc. Adesea, optând pentru o școală de șoferi cutie automată preț mic nu veți acumula suficiente cunoștințe pentru a promova examenul auto.  Acestea fiind spuse, în ceea ce ne privește, pachetul de școlarizare pe cutie automată costă doar 2399 de Lei și include tot ce aveți nevoie pentru a finaliza cursurile.

În concluzie, dacă după obținerea permisului de șofer vei conduce doar mașini automate, atunci nu ar trebui să ai nicio problemă în a face școala de șoferi pe o astfel de mașină. Mai mult decât atât, vei avea mai multe șanse să fii admis la examenul practic și vei deprinde încă din timpul cursurilor abilitățile specifice de condus pentru mașinile automate.