In primul rand, trebuie sa stii ca inscrierea la scoala de soferi sector 2 Bucuresti este deschisa tuturor, indiferent de adresa de domiciliu. Asadar, orice cetatean sau rezident roman poate face scoala auto in sectorul 2 din Bucuresti. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa locuiesti in sectorul 2 pentru a face cursurile de conducere aici.

De asemenea, este important sa facem distinctia dintre sectorul 2 ca si zona administrativ-teritoriala a Bucurestiului, si sector 2 zona de examinare auto. In timp ce sectorul 2 este compus din mai multe cartiere din partea de Nord-Est a Bucurestiului, zona de examen este limitata la cartierul Colentina.

Ce inseamna zona de examen si cum influenteaza aceasta scoala de soferi sector 2?

Zona de examen reprezinta o arie delimitata pe care scolile de soferi pot desfasura cursurile de conducere si cuprinde traseele de examinare. Asadar, inscrierea la cursurile pentru scoala de soferi sector 2 nu inseamna ca vei conduce efectiv in tot sectorul 2, ci doar in zona cartierului Colentina.

Unde se pot face inscrierile pentru scoala de soferi sector 2 Bucuresti?

In primul rand, la Buzz facem tot posibilul pentru a simplifica procedurile si a elimina (pe cat posibil) birocratia. Astfel, procedura de inscriere la scoala de soferi sector 2 poate fi demarata online, chiar pe website.

In al doilea rand, scoala auto sector 2 Bucuresti se refera mai degraba la zona de examinare Colentina, respectiv la zona in care vei efectua cursurile de conducere. Asadar, inscrierea propriu-zisa se poate face la orice sediu Buzz, indiferent de sector. De exemplu, daca locuiesti in sectorul 3, dar vrei sa dai examenul in Colentina, te poti inscrie la sediul nostru din zona Unirii, solicitand insa sa faci orele in sectorul 2.

Unde voi da examenul de traseu daca am facut scoala de soferi sector 2?

Din fericire, desi traseele pe care se desfasoara cursurile la scoala de soferi sector 2 se rezuma la cartierul Colentina, examenul propriu-zis il vei putea da in orice sector al capitalei. In acest sens, trebuie sa stii ca (in prezent) scoala auto in Bucuresti are 5 zone de examen:

Cat timp ai domiciliul in bucuresti, poti alege oricare dintre cele 5 zone, indiferent de zona in care ai facut cursurile de conducere. Totusi, este de preferat ca cele doua zone sa corespunda, pentru a te acomoda cu traseele. Astfel, vei avea mai multe sanse sa iei permisul din prima incercare.

Ma pot inscrie la scoala de soferi sector 2 daca am domiciliul in alt sector?

Da, inscrierea la scoala de soferi sector 2 nu este conditionata de adresa de domiciliu, ci de resedinta. Cat timp esti cetatean roman sau locuiesti in Romania cu forme legale (permis de sedere), poti face scoala de soferi in orice localitate.

Atentie, insa! La finalul cursului, pentru a iesi cu instructorul in trafic, va trebui sa dai un scurt test prin care sa demonstrezi ca ti-ai insusit notiunile teoretice. Testul se seamana insa foarte mult cu examenul teoretic, asa ca te va ajuta foarte mult pe viitor.

Atentie! Daca ai domiciliul in Bucuresti, poti da examenul in orice sector al municipiului. Daca insa ai adresa de resedinta in alta localitate, vei putea da examenul in Bucuresti doar obtinand in prealabil viza de flotant. Altfel, chiar daca vei face scoala auto in Bucuresti, examenul il vei da in localitatea de domiciliu.

Unde se desfasoara cursurile teoretice pentru scoala auto sector 2?

La fel ca si inscrierea, cursurile teoretice nu au neaparat legatura cu zona in care vei face orele de conducere. Astfel ca, daca te-ai inscris la cursul pentru scoala de soferi sector 2, pentru ca preferi zona de examen Colentina, dar tu locuiesti de fapt in alt sector, poti face cursurile teoretice la sediul Buzz cel mai apropiat de tine.

In prezent, timpul este foarte pretios si, desi incurajam prezenta fizica la cursurile de legislatie rutiera si prim ajutor, oferim cursantilor nostri posibilitatea de a urma cursul in format digital. In acest sens, platforma www.scoalarutiera.ro ofera un curs de legislatie rutiera online complet, care te va pregati din punct de vedere teoretic, astfel incat sa cunosti regulile de baza, necesare pentru a conduce in trafic. Cu toate acestea, dupa ce ai trecut prin programa teoretica de pe Scoala Rutiera, va trebui sa dai un scurt test la scoala de soferi sector 2, pentru a demonstra ca ai toate cunostintele pentru a conduce in siguranta alaturi de instructorul desemnat.

Exista vreo diferenta de pret scoala de soferi sector 2 fata de alte sectoare?

La Buzz, nu exista nicio diferenta de pret intre scoala auto in sectorul 2 si cursurile desfasurate in alte sectoare. Cele trei pachete de scolarizare prezentate pe website-ul nostru sunt aplicabile in toate sectoarele Bucurestiului, dar si in Ilfov. In plus, chiar daca initial ai optat pentru scoala de soferi sector 2, poti solicita pe parcurs transferul pe alta zona de examen (sau in alt sector).

Pentru ca incercam sa oferim cursantilor nostri cea mai buna experienta, scoala Buzz este intr-un permanent update. Asadar, este relativ dificil sa iti spunem care sunt masinile disponibile la un anumit moment pentru scoala de soferi sector 2 din Bucuresti. Te asiguram disponibile insa ca avem in permanenta, in toate sectoarele, cel putin: