In prezent, scoala de soferi sector 6 Bucuresti nu are o zona de examen atribuita. Asadar, cursantii care aleg sa se inscrie la scoala auto in sectorul 6 trebuie sa aleaga una din cele 5 zone de examen disponibile in sectoarele 1-5.

In principiu, presupunem ca autoritatile au stabilit astfel pentru a nu ingreuna traficul deja aglomerat din sectorul 6. Aceasta este insa doar o presupunere. Cert este faptul ca sectorul 6 nu are in prezent un punct de plecare pentru examenul de permis.

Ce inseamna zona de examen si cum influenteaza aceasta scoala de soferi sector 6 Bucuresti?

Bucurestiul, desi este impartit in 6 sectoare, are in prezent doar 5 zone de examen, distribuite intre sectoarele 1-5. Zona de examen este practic o retea de trasee pe care se pot sustine examenele de conducere, dar si pe unde scolilor de soferi le este permis sa predea cursul de conducere cursantilor inscrisi.

Pentru ca la scoala auto sector 6 Bucuresti nu exista momentan o zona de examen, cursantii care se inscriu aici trebuie sa aleaga un alt sector unde vor invata sa conduca. Din fericire, instructorii profesionisti sustin faptul ca zonele de examen din sectoarele 1-5 sunt mai comode decat o eventuala zona de examen in sector 6.

Asadar, partea buna este ca sustinand examenul de conducere pe unul dintre cele 5 trasee existente va ofera (cel putin la nivel teoretic) mai multe sanse de reusita.

Unde se pot face inscrierile pentru scoala auto sector 6 Bucuresti?

Inscrierile pentru scoala de soferi sector 6 Bucuresti sunt deschise in toate punctele de lucru ale scolii de soferi Buzz, dar si online. Practic, nici macar nu trebuie sa te deplasezi la sediul scolii pentru a te inscrie la scoala auto in sectorul 6. Tot ce trebuie sa faci pentru a initia procesul de inscriere este sa completezi formularul online, iar colegii nostri te vor contacta in cel mai scurt timp.

Dupa ce ai trimis formularul de inscriere, daca vrei sa continui online, noi iti vom transmite un contract de scolarizare, care poate fi semnat digital. Pentru a te inscrie la curs, va trebui sa ne transmiti pe email urmatoarele documente:

Unde voi da examenul de traseu daca am facut scoala de soferi sector 6?

Asa cum spuneam, scoala auto sector 6 Bucuresti nu are o zona de examen proprie. Asadar, daca ai facut scoala de soferi in sectorul 6, trebuie sa stii ca examenul de conducere se va sustine pe una din cele 5 zone de examen disponibile momentan:

Ma pot inscrie la scoala de soferi sector 6 daca am domiciliul in alt sector?

Pentru inscrierea la scoala de soferi sector 6, domiciliul nu are nici o relevanta. Domiciliul este insa relevant pentru examenul de conducere. Practic, nu conteaza sectorul sau judetul in care locuiesti pentru a te inscrie la scoala auto in Bucuresti. Poti de exemplu sa ai domiciliul in Giurgiu, dar sa faci scoala de soferi in Bucuresti.

Singura diferenta este ca persoanele care au domiciliul in Bucuresti si au facut scoala de soferi aici, vor putea sustine examenul pe unul din cele 5 trasee mentionate mai sus. Persoanele care insa au resedinta in alt judet, trebuie sa sustina examenele in judetul respectiv.

Sfat util: Daca esti student sau studenta in Bucuresti si vrei sa faci scoala de soferi si sa dai examenul de conducere aici, dar ai domiciliul in alt judet, poti obtine o viza de flotant.

Unde se desfasoara cursurile teoretice pentru scoala auto sector 6?

Cursurile teoretice pentru scoala de soferi sector 6 nu sunt cu nimic particulare fata de cursurile organizate in alte sectoare. Acestea sunt compuse din 24 de ore impartite astfel:

Scoala de soferi Buzz desfasoara saptamanal aceste cursuri, in toate punctele de lucru din Bucuresti. Asadar, indiferent de sectorul pentru care ai optat, poti face cursul de legislatie rutiera in cel mai apropiat sediu Buzz.

Da, acum ai posibilitatea de a face cursul de legislatie rutiera online. Acesta este disponibil pe www.scoalarutiera.ro si include toate informatiile necesare pentru a te pregati atat pentru examenul teoretic, cat si pentru prima sedinta de conducere in trafic. Inainte de a iesi cu instructorul in trafic insa, pentru a ne demonstra ca ai inteles notiunile prezentate in cursurile online, va trebui sa dai un examen scris la scoala de soferi sector 6. Acesta consta din 26 de intrebari identice cu cele de la examenul DRPCIV si trebuie finalizat in maxim 30 de minute. Din fericire, trebuie sa raspunzi corect la doar 22 din cele 26 de intrebari pentru a trece la etapa urmatoare: cursurile de conducere cu instructorul.

Exista vreo diferenta de pret scoala de soferi sector 6 fata de alte sectoare?

Intre scoala de soferi sector 6 si scolile de soferi din restul sectoarelor nu exista absolut nicio diferenta. Practic, toate intra in categoria scoala de soferi in Bucuresti si trebuie deci tratate la fel. Implicit, nici pretul nu difera de la un sector la altul. Asadar, daca te-ai inscris la scoala auto sector 6, poti alege unul dintre cele trei pachete de scolarizare disponibile:

Pentru ca scoala de soferi sector 6 nu are o zona de examen proprie, masinile scolii de soferi Buzz se plimba zilnic in restul sectoarelor. Asadar, daca te-ai inscris la scoala de soferi in acest sector, poti alege oricare din cele cinci trasee de mai sus. Masinile disponibile pe fiecare zona difera ca marca, insa sunt asemanatoare ca si categorie. Asadar, la Buzz poti alege mereu intre: