Când Poți Începe Școala de Șoferi

Ești nerăbdător sau nerăbdătoare să începi orele de conducere? Foarte bine! Pentru a te ajuta pe parcursul acestei experiențe, în cele ce urmează vom răspunde unora dintre cele mai des întâlnite întrebări, dar în special uneia: când poți începe școala de șoferi. În plus, pe parcursul acestui articol vei afla de asemenea:

• La cât timp după începerea școlii de șoferi vei putea da examenul auto;
  • Ce condiții trebuie să îndeplinești ca să poți începe școala de șoferi;

Ce condiții trebuie să îndeplinești pentru a începe școala de șoferi

Înainte de a discuta despre când poți începe școala de șoferi, trebuie să identificăm dacă și tu îndeplinești condițiile de înscriere. În acest sens, în primul rând trebuie să știi că aceste criterii nu sunt stabilite de școlile de șoferi, ci sunt reglementate prin Lege. Așadar, articolul de față se referă în principiu la situația din momentul redactării, respectiv în luna August 2020. Acestea fiind spuse, iată cine poate obține un permis de conducere:

• 18 ani împliniți: Permisul de conducere se poate obține doar de persoane majore. Atenție! Acest criteriu nu se referă la școala de șoferi, ci la permisul de conducere (!)
  • 24 de ore de legislație: Persoana care e înscrie pentru susținerea examenului auto trebuie să fi efectuat minim 24h de legislație în cadrul unei școli de șoferi.
  • 30 de ore de condus: În egală măsură, aceasta trebuie să fi efectuat minim 30h de conducere. O ședință de condus durează 2 ore – mai multe detalii AICI.
  • Aviz medical și psihologic: Înainte de a se înscrie la școala de șoferi, persoana va fi testată medical și psihologic. Dacă este declarată aptă, va putea începe școala.
  • Fără condamnări: Condamnările definitive pentru infracțiuni legate de circulația pe drumurile publice anulează dreptul unei persoane de a obține permisul de conducere.

Când poți începe școala de șoferi

Așadar, prima condiție menționată mai sus se referă nu la înscrierea în școala de șoferi, ci la momentul în care poți susține examenul auto. Dar cum poți susține examenul auto la 18 ani, dacă nu ai finalizat deja cele 24 de ore de teorie și cele 30 de ore de conducere, te-ai putea întreba. Ei bine, răspunsul este simplu. Poți începe școala de șoferi cu 3 luni înainte de majorat. Așadar, dacă ai 17 ani și 9 luni, poți demara deja procedura de înscriere la școala rutieră.

Cu toate acestea, deși există o limită inferioară de vârstă, în ce privește limita superioară, aceasta nu există. Așadar, dacă te întrebi nu când, ci până la ce vârstă poți face școala de șoferi, răspunsul este simplu: cât timp ești apt sau aptă din punct de vedere medical, poți fi oricât de înaintat în vârstă. Chiar dacă ritmul de învățare va fi altul, ai toate șansele să obții permisul de șofer.

Cât durează școala și când poți da examenul

Am stabilit deja când poți începe școala de șoferi, dar și faptul că examenul teoretic îl poți susține încă din ziua în care ai împlinit 18 ani. În ce privește durata cursurilor, aceasta durează în general între 5 și 10 săptămâni. Dar acest aspect depinde foarte mult și de programul tău. Atât timp cât programul tău este flexibil, vei termina orele de teorie și cele de conducere mai repede. Dacă însă programul tău îți permite să conduci doar de două ori pe săptămână, doar orele de conducere se vor extinde pe aproximativ 8 săptămâni.

Înainte de a te întreba când poți începe școala de șoferi și cât de repede vei finaliza orele, interesează-te cu privire la condițiile de înscriere și discută cu reprezentanții școlii pentru a acomoda orele de conducere. De asemenea, reține faptul că te poți înscrie la școala cu 3 luni înainte de a împlini 18 ani. În ce privește limita maximă, aceasta nu există. Dacă simți că te vei descurca la volan și dacă îndeplinești condițiile de mai sus, nimic nu-ți va sta în cale pentru a obține permisul de conducere.