Cât costă școala de șoferi?

Din păcate, o practică general valabilă cu care se întâlnesc cei care se înscriu la școala de șoferi categoria B este lipsa transparenței în privința costurilor. Pe scurt, deși școlile prezintă un anumit tarif, în realitate, atunci când vrei să iei permisul de conducere, te vei întâlni de multe ori cu „costuri ascunse”. Din fericire, totuși, în cele ce urmează am decis să discutăm despre cât costă școala de șoferi, astfel încât și tu să știi câți bani vei cheltui cu obținerea permisului.

Ce costuri presupune școala de șoferi?

Pentru a determina cât costă școala de șoferi, este important să știi pe ce vei cheltui banii. De altfel, școlile de șoferi care practică „tarife ascunse” se bazează pe faptul că tu nu știi cu exactitate ce presupune obținerea permisului. În acest sens, cele mai multe școli de șoferi prezintă un pachet basic (adesea, extrem de ieftin), dar care însă nu include decât baza școlarizării. Trebuie să știi că acesta nu include decât baza școlarizării, respectiv: pregătirea practică și cea teoretică. De aici și până la obținerea permisului, însă, cu siguranță ți se va cere să achiți diverse alte servicii. Iată deci care sunt taxele extra care pot interveni pe parcursul, sau după finalizarea orelor de conducere, atunci cât ți se prezintă un pachet basic.

• Analizele medicale și avizul psihologic: Fără aceste două documente nu te vei putea înscrie la școala de șoferi categoria B. Costul cu acestea poate varia între 200 și 250 de lei, în funcție de cabinetele cărora te vei adresa.
  • Rezervarea mașinii la examen: Pentru a putea susține examenul, vei avea nevoie de o mașină de la școala de șoferi. Pentru aceasta, dacă pachetul inițial nu include acest beneficiu, școala de șoferi îți poate cere să achiți o taxă de 200 – 300 de lei.
  • Redactarea dosarului: Deși poate părea absurd, anumite școli de șoferi solicită cursanților o taxă de 50 – 150 de lei pentru redactarea și eliberarea dosarului de școlarizare. Fără acesta, nu te vei putea înscrie la examen.
  • Taxa de permis: Aceasta este în valoare de 89 de lei și nu ține de școala de șoferi, ci o vei achita statului Român, pentru eliberarea permisului propriu-zis. De asemenea, în momentul redactării acestui material, nu există alte taxe, însă statul poate decide în viitor introducerea acestora.

Sfat util: Dacă vezi un preț prea bun ca să fie adevărat, cel mai probabil nu este adevărat. Cel mai bine este ca, atunci când vrei să te înscrii la școala de șoferi, să soliciți personalului de la secretariat o listă cu toate taxele pe care le vei avea de achitat. De asemenea, verifică pe site-ul școlii pachetele disponibile și asigură-te că acestea includ beneficiile menționate mai sus.

Cât costă școala de șoferi BUZZ?

La Școala de Șoferi BUZZ, am ales să fim corecți și transparenți. Astfel, răspunsul nostru la cât costă școala de șoferi categoria B este:

Pachetul CU DE TOATE

Acest pachet include absolut toate serviciile necesare pentru a finaliza școala de șoferi categoria B și a susține examenul auto pentru prima dată. Pentru mașinile cu cutie manuală, acesta costă 1690 de lei, iar pentru școala de șoferi cutie automată, pachetul CU DE TOATE te va costa 1990 de lei. Atenție! La aceste cheltuieli se va adăuga taxa de permis, care se achită la sediul DRPCIV. Acestea fiind spuse, pachetul cu de toate îți oferă:

• 30 de ore de condus, împărțite în 15 ședințe;
  • 24 de ore de Legislație rutieră și acces la cursurile școala de șoferi online;
  • Fișa medicală și Avizul psihologic;
  • Rezervarea autoturismului în ziua examenului;
  • Redactarea dosarului și a formularelor tipizate;
  • Plata în rate fără dobândă și program flexibil;

Pachetul standard

Pentru că o parte dintre cursanții noștri aleg să își personalizeze serviciile, pachetul standard costă doar 1390 de lei, dar nu include fișa medicală, avizul psihologic și mașina la examen. Astfel, îți oferim posibilitatea de a alegere singur/ă cabinetele cu care vrei să colaborezi și îți permitem flexibilitatea de a rezerva mașina la o data ulterioară.

Concluzie

Așadar, acum știi exact cât costă școala de șoferi categoria B și ce includ pachetele noastre. De asemenea, reține faptul că ofertele mult prea bune ascund de cele mai multe ori taxe suplimentare. Cel mai bun mod de a te asigura că nu vei achita nimic mai mult decât ce ți-a fost prezentat, este să soliciți școlii de șoferi la care te-ai înscris o ofertă în scris, dar și să citești cu atenție contractul de școlarizare înainte de a îl semna. Acestea fiind spuse, îți urăm succes și așteptăm să ne întâlnim în trafic!