Ce Ascunde Școala de Șoferi Preț Mic?

Este adevărat… internetul propune atât de multe prețuri școala de șoferi, încât poate fi aproape imposibil să afli cât costă școala de șoferi în realitate. Din fericire, nouă, la Școala de Șoferi Buzz, de place să spunem lucrurilor pe nume. Așadar, pe parcursul acestui material vom discuta concret despre:

• Serviciile incluse în pachetul de școlarizare auto categoria B
  • Ce preț are școala de șoferi în funcție de categorie
  • Ce ascunde școala de șoferi preț mic și cum evitați „tarifele ascunse”

Ce include școala de șoferi?

La bază, școala de șoferi categoria B este compusă din două părți: o parte teoretică și o parte practică. Așadar, pachetele de școlarizare categoria B includ la bază 24 de ore de pregătire teoretică și 30 de ore de pregătire practică.

Pe lângă acestea însă, chiar și școala de șoferi preț mic TREBUIE să ofere cursantului acces la o serie de servicii conexe obligatorii, fără de care ieșirea în trafic alături de un instructor auto ar fi nu imposibilă, ci ilegală. Printre aceste servicii se numără și:

• Caietul cursantului - Trebuie să se afle în posesia cursantului în permanență și cuprinde întreg parcursul de școlarizare (date privind orele de pregătire teoretică și practică).
  • Raportări în sistemul electronic ARR - În spatele fiecărei ședințe de condus, reprezentanții școlii de șoferi au responsabilitatea de a raporta către Autoritatea Rutieră Română mai multe date privind decursul acesteia (număr de km parcurși, ora la care a avut loc etc.).
  • Dosarul de finalizare școala de șoferi - Pentru a putea susține examenul de permis, veți avea nevoie de o dovadă că ați terminat școala de șoferi. Această dovadă constă de fapt dintr-o fișă de școlarizare eliberată de către școala de șoferi la finalizarea cursurilor.

Atenție! Pentru obținerea dosarului, veți susține un examen teoretic la sediul școlii și unul practic cu instructorul dumneavoastră. Școala de șoferi NU are obligația de a elibera fișa de școlarizare în cazul în care tu nu ai promovat cele două examene!

Ce nu include școala de șoferi preț mic?

Așadar, școala de șoferi preț mic nu include mai mult decât cele enunțate anterior. Totuși, pentru a vă putea înscrie la școală, dumneavoastră veți avea nevoie de mai multe lucruri… Printre acestea, și fișa medicală și avizul psihologic. Acestea două nu revin în responsabilitatea școlii de șoferi și vor fi efectuate în cabinete specializate.

Totuși, foarte multe școli de șoferi categoria B au contracte cu cabinete medicale și vă pot facilita programări cu prioritate la clinici partenere. De aceea veți observa că există pachete școala de șoferi preț complet, care includ și aceste două servicii de tip medical.

Pe lângă acestea, trebuie spus că pachetele de școlarizare auto standard nu includ facilități precum plata în rate, ridicare dintr-un punct fix (precum de acasă), program flexibil sau efectuarea orelor în weekend. Toate aceste servicii sunt opționale și pot fi de regulă negociate la semnarea contractului de școlarizare.

Cât costă școala de șoferi categoria B?

Răspunsul pe scurt… depinde. Depinde în primul rând de școala de șoferi, de serviciile incluse, dar cel mai important, de nivelul calității. Totuși, în mod normal școala de șoferi preț corect variază de regulă între 1500 și 2500 de lei, în funcție de mașina pe care vei efectua orele de conducere, de instructorul cu care vei învăța etc.

Așadar, dacă vrei un răspuns sigur și actualizat la întrebarea cât costă școala de șoferi, te sfătuim să iei direct legătura cu școala la care vrei să faci orele. În cazul nostru, oferta este întotdeauna transparentă și poate fi verificată în secțiunea de Prețuri - AICI.

De ce să NU optăm pentru școala de șoferi preț mic?

Din păcate, școala de șoferi preț mic ascunde de cele mai multe ori diverse neajunsuri. De exemplu, foarte multe școli de șoferi propun prețuri mici, dar care nu reflectă realitatea. Astfel, aceștia taxează după înscriere diferite servicii (precum eliberarea dosarului), iar cursantul ajunge ca la final să plătească mai mult decât dacă ar fi optat de la bun început pentru un pachet complet școala de șoferi.

De asemenea, prețurile mici pot ascunde servicii de calitate îndoielnică. Așadar, sfatul nostru este să NU optezi pentru școala de șoferi preț mic, ci pentru școala de șoferi care îți garantează servicii de foarte bună calitate.

Sperăm deci că am răspuns întrebărilor tale legate de prețuri școala de șoferi. Dacă mai ai întrebări, nu ezita să ne contactezi. Suntem mereu bucuroși să discutăm cu cursanții noștri și să îi ajutăm să ia cele mai bune decizii.