8 Sfaturi Pentru Primul Examen Școala de Șoferi

La Școala.Buzz, ne mândrim cu o rată de promovabilitate examen școala de șoferi de peste 90% - ceea ce înseamnă că toți cursanții noștri iau traseul din prima încercare. Ce este mai important să știi tu este că acest lucru nu este un rezultat al norocului, ci o încununare a eforturilor depuse atât de profesorii de legislație, de instructorii auto profesioniști, dar și a elevilor.

Ce se întâmplă dacă pici la primul examen școala de șoferi traseu?

Cu toții am vrea să fim admiși la traseu din prima încercare, însă din nefericire, din varii motive, acest lucru nu este întotdeauna posibil. Desigur, dacă ai fost respins/ă la proba de traseu, acest lucru nu reprezintă „un capăt de țară”. În principiu, ai toată viața înainte pentru a încerca din nou.

FUN FACT:  Cauza pentru care cei mai mulți cursanți sunt respinși la traseu sunt în realitate emoțiile prea mari. Așa că nu ai de ce să te învinovățești... Se poate întâmpla oricui! De asemenea, dacă ai tendința de a da vina pe polițistul care te-a examinat, nu face asta. El își face doar meseria.

Așadar, nu se întâmplă nimic dacă ai picat la primul examen școala de șoferi... Totuși, pentru a putea susține examenul din nou, va trebui să te adresezi școlii de șoferi pentru a mai face 3 ședințe de pregătire suplimentar. La finalul acestora, secretariatul îți va elibera o adeverință ore suplimentare școala de șoferi în baza căreia te vei putea reprograma la traseu. Acestea fiind spuse, să trecem la partea cea mai interesantă: sfaturile profesioniștilor.

Condu cu o zi înainte de programarea la traseu

De cele mai multe ori, între finalizarea cursurilor și proba de traseu școala de șoferi, cei mai mulți cursanți sunt nevoiți să aștepte o anumită perioadă de timp. Astfel, fără voia ta, vei pierde o parte dintre cunoștințele acumulate la cursuri. Soluția, însă, este simplă: contactează secretariatul școlii de șoferi și programează o ședință de condus suplimentară, cu o zi înainte de examen. În acest mod, nu doar că îți vei reaminti comenzile vehiculului, dar ai putea cere instructorului să simulați examenul auto.

PRO TIP: Școlile de șoferi pot avea programul stabilit pentru mai multe săptămâni. Așadar, nu amâna programarea ședinței pe ultima sută de metri. Imediat ce ai aflat data la care vei avea examenul, sună la secretariatul școlii și cere-le să îți programeze ședința de condus.

Asigură-te că ai toate actele la tine

Deși poate părea desprins dintr-un scenariu SF, una dintre cele mai comune cauze din care cursanții nu doar că pică, dar nu ajung nici să susțină proba pentru traseu școala de șoferi este faptul că uită fie dosarul, fie buletinul. Pentru a nu te regăsi în situația aceasta, pregătește-ți de cu seara toate actele de care vei avea nevoie la examen. De altfel, nici nu sunt așa multe... Ai nevoie doar de cartea de identitate și de dosarul eliberat de școala de șoferi.

Permite examinatorului să dea verdictul final

Pe scurt, nu presupune că ai picat. Dacă ai făcut o greșeală, acest lucru nu înseamnă neapărat că vei fi respins la traseu. De foarte multe ori, nu doar că examinatorul va trece cu vederea micile erori umane, dar pentru a te declara respins, ar trebui să repeți o serie de foarte multe greșeli. Așadar, chiar dacă ai greșit, păstrează-ți calmul și dă-ți silința pe mai departe! Nu te pierde cu firea! Șansele să fii declarat admis/ă la proba de traseu sunt încă mari.

Odihnește-te înainte de examen Școala de Șoferi

Noaptea dinaintea examenului de traseu școala de șoferi este decisivă. Dacă te vei prezenta la examen odihnit/ă, acest lucru îți va permite să te concentrezi la instrucțiunile examinatorului, dar și la condus. În caz contrar, lipsa odihneai se va resimți, iar tu vei fi distras/ă cu ușurință de traficul aglomerat.

FUN FACT: 1 din 10 cursanți spun o rugăciune pentru examen școala de șoferi. Nu știm dacă funcționează, dar dacă ești o persoană religioasă, ai putea încerca. La urma urmei, nu ai nimic de pierdut dacă te rogi în seara dinaintea examenului auto.

Pune-ți centura înainte de a pleca de pe loc

Dacă ai știi de câte ori nu am asistat la cazuri în care elevii au fost picați pentru că au plecat fără să poarte centura... Sigur, de cele mai multe ori, de vină sunt emoțiile, însă acest lucru nu îi scuză în fața examinatorului. Fă-ți un obicei din a îți regla oglinzile și de a pune centura de siguranță ori de câte ori te urci la volan. În plus, acest obicei te va ajuta enorm chiar și după obținerea permisului de conducere.

Condu încet, dar sigur

Limitele de viteză sunt făcute pentru a fi respectate. În acest sens, nici nu încape altă discuție. Totuși, obișnuiește-te ca pentru a promova primul examen auto școala de șoferi să lași timpul să lucreze în favoarea ta. Ce înseamnă acest lucru? Probabil că știi că în general examenul auto durează aproximativ 30 de minute. Cu cât mergi mai încet, cu atât mai puțini kilometri vei face și cu atât mai mult vor scădea probabilitatea ca tu să comiți o eroare. Atenție, însă – nu exagera cu mersul mult prea încet. Dacă vei merge cu 5 km/h nu vei rezolva nimic... Găsește viteza potrivită la care te simți confortabil și la care ești sigur/ă că nu vei comite erori.

Primul examen școala de șoferi (și sperăm, ultimul pentru categoria B) este un pas important în viața oricărei persoane. Pentru a avea succes, pregătește-te dinainte, odihnește-te și ascultă cu atenție instrucțiunile examinatorului. Nu există o metodă sigură care îți va garanta că vei promova examenul, însă respectând aceste sfaturi, cu siguranță îți vei crește șansele.